Co je dobré vědět, pokud jste se zrovna stali řidičem osobního automobilu

Odpovědět
admin
Administrátor
Příspěvky: 95
Registrován: pát 05. lis 2010 15:20:39
Kontaktovat uživatele:

Co je dobré vědět, pokud jste se zrovna stali řidičem osobního automobilu

Příspěvek od admin »

A je to tady! Konečně máte v ruce vysněný řidičský průkaz, vaše sebevědomí po úspěšném složení závěrečné zkoušky stoupá až do oblak a rodiče se postarali o váš první automobil. K splnění snu už chybí jen detail, chytře vybrat povinné ručení.

V očích začínajících řidičů se může jevit první povinné ručení jako hodně nespravedlivé. Pojišťovny mají ovšem své statistiky a vědí, že nehodovost u lidí do 25 let je kvůli malým zkušenostem za volantem hodně vysoká. Zcela logicky si tedy pojišťovna nechá za riziko zaplatit. A pokud jde o kombinaci nezkušeného řidiče a vozidla s výkonem přes 100 KW, navýšení ceny za povinné ručení bude znatelné. Opět za to mohou statistiky, které dokládají, že nezkušený řidič v autě, které má vyšší výkon, je kvůli touze po adrenalinu pro pojišťovnu velice rizikový.

Bohužel, pojišťovna neuznává u mladých řidičů skutečnost, že třeba bez nehod jezdili několik let na dvoustopém vozidle a získali tak určitou zkušenost s dopravním provozem. Nejsou tedy tak vyplašení a zbrklí.

Jak se dá ušetřit
  • Ušetřit můžete, pokud sledujete akce pojišťoven, které v praví okamžik mohou zařadit slevy a výhody.
    Některé pojišťovny vám mohou počáteční „bonus“ za určitých podmínek zapůjčit. V reálu to znamená, že vám pojišťovna například na dobu 3 let přidělí bonus do 15 %, čímž pro vás může být pojištění přijatelnější. Podmínkou je, že budete tři roky bez nehod. Pokud k nehodě dojde, budete muset doplatit bonusovou částku.
  • Tou nejzásadnější úsporou může být pojistit vůz jako druhý vůz zkušeného řidiče z rodiny, například jednoho z rodičů. V tomto případě budete ale jako nový řidič v očích pojišťovny i v případě, že budete mít za sebou pár let za volantem. Za každý rok se k povinnému ručení váže bonus kolem 5 % až do výše kolem 60 %. Klidně můžete jezdit vozem pojištěným na bonus rodiče třeba deset let, ale za tu dobu už by váš osobní bonus měl určitou výši a v případě, že si po svém prvním automobilu budete chtít dopřát reprezentativnější auto, koupené jako nové, povinné ručení bude opět bez bonusu, a navíc tento bonus nemůžete uplatnit ani na havarijním pojištění, a to už vaše peněženka pocítí. Proto si tento způsob úspory dobře promyslete. Hrozí i riziko, že díky vaší nezkušenosti a zavinění dopravní nehody, přijde o část bonusu řidič, který se k povinnému ručení propůjčil. Pokud budete mít problém za volantem často, může s bonusem přejít i do mínusu (malus).
  • Výši pojistného také ovlivní místo trvalého pobytu řidiče, a to bohužel nejde ovlivnit, pokud se nechcete třeba z Prahy odstěhovat do malé vesnice na Šumavě. Opět za to mohou statistiky, o které se pojišťovny opírají.
Pro mladé řidiče je tedy nejlepší variantou na svém bonusu začít pracovat hned, s méně výkonným vozem, a hlavně jezdit obezřetně a vyvarovat se dopravních nehod.

Na závěr si tedy zopakujeme nejčastější příčiny dopravních nehod u nás patří:
❶ nepřiměřená rychlost
❷ nedání přednosti v jízdě
❸ jízda pod vlivem alkoholu
Přílohy
safety-serve-article-young-driver.jpg
safety-serve-article-young-driver.jpg (93.97 KiB) Zobrazeno 3715 x

Odpovědět