Audi - historie značky

Vtipy, zajímavosti, kuriozity...
Odpovědět
admin
Administrátor
Příspěvky: 89
Registrován: pát 05. lis 2010 15:20:39
Kontaktovat uživatele:

Audi - historie značky

Příspěvek od admin »

Audi (AUDI AG) je německá společnost, která se zabývá výrobou luxusních automobilů, sídlí v Ingolstadtu v Bavorsku. Je součástí skupiny Volkswagen Group a patří k nejstarším výrobcům automobilů v Německu. Znakem Audi jsou 4 propojené kruhy, které symbolizují čtyři různé výrobce automobilek - Audi, DKW, Horch a Wanderer. V roce 2009 společnost vyrobila 933 tisíc automobilů (včetně 1 200 pod značkou Lamborghini).


V roce 1899 založil August Horch v Kolíně – Ehrenfeldu firmu A. Horch & Cie. Přesně 2 roky trvalo, než z výrobní linky vyjel první automobil Horch. Měl dvouválcový, naležato uložený motor o výkonu 4 – 5 koní. Tento vůz slavil velké úspěchy a v roce 1904 byla zahájena sériová výroba.

Zakladatel automobilky měl problémy se svou firmou a proto se rozhodl v roce 1909 odejít. Horch odchází a zakládá nový podnik. Netrvalo dlouho a světu se představila Audiwerke GmbH.

* 1913 – Vznikl první automobil firmy Audiwerke GmbH - Wanderer.
* 1921 – Audi v září 1921 přišlo jako první s vozem, který měl řízení vlevo – typ Audi K. Řízení vlevo se velmi rychle prosadilo, protože řidič měl v zemích, kde se jezdí vpravo, lepší přehled o protijedoucích vozidlech, zejména při předjíždění.

Opět nastala krize, která donutila A. Horche prodat firmu Skaftemu Rasmussenovi – zakladateli DKW. Roku 1932 byl veřejnosti představen závodní vůz Auto Union a došlo k tomu spojením čtyř firem. Auto Union byl první vůz, se kterým se zahájily tzv. crash testy – zjišťování povahy auta při nehodě. Za 2. světové války bylo velké množství továren zničeno, proto byla zastavena výroba automobilů. Výroba byla obnovena až po dlouhých dvaceti letech – z továrny vyjel model Audi 75.

* 1980 – Na autosalonu v Ženevě bylo představeno Audi quattro - systém stálého pohonu všech čtyř kol.
* 1986 – Audi demonstruje schopnosti svého systému quattro - Audi 100 CS vyjíždí skokanský můstek.
* 1994 – Představeno Audi A8 - první sériově vyráběný automobil, který měl hliníkovou karoserii.
* 2005 – 25. výročí systému quattro. Audi znovu vyjíždí skokanský můstek, tentokrát s vozem Audi A6.


zdroj: wikipedia.cz

Odpovědět