Pět povinností každého řidiče

Odpovědět
admin
Administrátor
Příspěvky: 95
Registrován: pát 05. lis 2010 15:20:39
Kontaktovat uživatele:

Pět povinností každého řidiče

Příspěvek od admin »

Pět povinností každého řidiče

1. Předložení potřebných dokladů
U sebe musí mít každý řidič potřebné doklady. Jedná se samozřejmě o řidičský průkaz, dále o osvědčení o registraci vozidla, doklad prokazující povinné ručení (zelená karta) a případně i doklad o zdravotní způsobilosti nebo profesní způsobilosti. Požádáni můžete být i o občanský průkaz. Za nepředložení dokladů hrozí pokuta 2 000 až 3 000 Kč, pokud jste si je zapomněli doma. Pokud řídíte bez řidičského oprávnění, hrozí vám trest 7 bodů, pokuta ve správním řízení nebo odnětí svobody do 1 roku a zákaz řízení do 10 let.

2. Povinné ručení vozidel
Každý motorista má ze zákona povinnost platit pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla, známé pod názvem povinné ručení. Platí se za každý registrovaný automobil. Pokud nebudete mít sjednané povinné pojištění vozidel, hrozí vám pokuta až 50 000 Kč. Jestliže máte doma vozidlo, který nevyužíváte a nechcete za něj povinné pojištění, jedinou možností je odevzdat osvědčení o registraci a také registrační značky do depozitu.
Pokuta za provoz vozu bez povinného pojištění ale není nic oproti tomu, když se stane nějaký karambol. V takovém případě musíte kromě pokuty zaplatit i škodu na majetku či zdraví, a může se stát, že se nedoplatíte. Na povinném ručení vozidel můžete ušetřit, pokud použijete online srovnávač povinného ručení zdarma a srovnáte přes internet ceny pojistek vozu od většiny pojišťoven na trhu. Mezi oblíbené online srovnávače povinného ručení patří TopSrovnani.cz, kde si z mnoha dostupných nabídek pojišťoven můžete vyberat tu nejvhodnější. Ihned si můžete povinné pojištění vozidel také přes internet za výhodných podmínek sjednat.

3. Žádný alkohol nebo návykové látky za volantem
Řidič nesmí požívat alkohol nebo návykové látky během jízdy. Také nesmí vozidlo řídit, pokud je pod jejich vlivem. Průkaz alkoholu v krvi probíhá dechovou zkouškou, může se ale přistoupit i k odběru krve. Hladina alkoholu do 0,3 promile se může obejít bez bodů, ovšem hrozí pokuta a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Pokud tuto hranici překročíte, hrozí vám sedmibodový trest, až 3 roky nepodmíněně, zákaz řízení a pokuta. Opilý řidič se nevyhne soudu, na řízení pod vlivem totiž pamatuje i trestní zákoník. Pokud způsobíte nehodu nebo dokonce těžké zranění nebo úmrtí, je trest až 10 let odnětí svobody.

4. Hands- free sada
Jakmile potřebujete za jízdy používat telefon, jediné, co je dovoleno, je hands-free sada. Trestána může být i manipulace s telefonem za jízdy, používání diktafonu nebo vysílačky. Hrozí vám bloková pokuta 1 000 Kč nebo pokuta ve správním řízení až 2 500 Kč.

5. Povinná výbava
Povinností každého řidiče je mít správně vybavenou autolékárničku, která nesmí být prošlá. Do povinné výbavy auta patří i reflexní vesta, výstražný trojúhelník a rezerva. Zapomenout se nesmí ani na náhradní žárovky a pojistky, opravnou sadu, zvedák a šroub na matice kol. Vesta a lékárnička by měly být přímo v kabině vozu, dobře dostupné. Při neúplné výbavě vám hrozí bloková pokuta do výše 2 000 Kč.
gpr-audi.jpg
gpr-audi.jpg (87.91 KiB) Zobrazeno 16893 x

Odpovědět